|
China's Next Miracle
Bron: Procesverbeteren.nl
|
Lead & Change: Veranderen en leiden |
Boekbespreking China’s Next MiracleHoe China innoveert als grote Lean Startup Door Dr Ir Jaap van Ede, hoofdredacteur procesverbeteren.nl, 13-04-2026
Waarom zagen we dat niet áánkomen? Volgens Coppens omdat China anders innoveert dan wij: ze bedenken niet eerst de perfecte nieuwe hengel (lees: product), maar vissen direct naar klanten met aanvankelijk inferieur materiaal. Dit wordt dan gecompenseerd met uitstekende service: de klant is keizer. Pas als er een vaste klantengroep is en daarvan is geleerd, start de echte innovatie. Om de groei te stimuleren ontwikkelen staatsbedrijven (logistieke) infrastructuur. De communistische partij remt de groei niet, want ze bepaalt enkel de grote lijnen. Binnen dat kader wordt een ondernemende houding juist aangemoedigd: Wie presteert, wordt beloond. Sterker nog: er is sprake van hyperconcurrentie tussen teams, die opereren als mini-bedrijven. Daarbij wint degene die de klant het beste bedient - te beginnen met de enorme thuismarkt. Dit maakt China tot één grote Lean Startup! Coppens werkte en woonde met tussenpozen twintig jaar in China, waardoor hij ons door de Chinese muur héén laat kijken. Dit maakt zijn diepgaande boek zeer leeswaardig, zij het dat China erg wordt bejubeld. China werkt vanuit de kracht van collectief. Dat heeft soms een goede kant – minder ego’s en exorbitante topsalarissen - maar vaak ook een mindere: ingeperkte individuele vrijheid. Over een paar jaar moet ik op zoek naar vervanging van mijn auto. Het moet een hybride of een volledig elektrische wagen worden. Daarbij is ook een Chinese fabrikant zoals BYD inmiddels een serieuze optie, hoewel principiële bezwaren dat in de weg kunnen staan. Zou ik de enige zijn met dit soort overwegingen? Vast niet. Sterker nog: als de forse importheffingen hier niet bestonden, dan stroomden onze wegen al vol met Chinese auto’s. Relatief goedkoop, en kwalitatief steeds beter. Machine that changes the world Nu lijken de Chinezen volgens Pascal Coppens, de schrijver van China’s New Miracle, tot iets soortgelijks in staat. Sterker nog: ze werken er zelfs doelbewust naar toe, met een programma dat Nieuwe Kwalitatieve Productive Krachten (NKPK) heet. Dit plan is een voortzetting van ‘Productieve Krachten’. Dat zorgde er voor dat China eerst een opmars maakte in de maakindustrie, en daarna eigen merken ging maken (Made In China 2025). NKPK moet China nu tot de meest innovatieve en smart fabriek van de wereld gaan verheffen, vandaar de combinatie van nieuw en kwaliteit in de naam. Topposities zijn het doel. Niet alleen in de auto-industrie, maar ook op het gebied van ICT, robotisering, farmacie, en eigenlijk elke andere bedrijfssector. Als dat doel slaagt krijgen we hier steeds meer ‘DeepSeek-momenten’, verwijzend naar het onverwacht goede en snelle Chinese antwoord op ChatGPT. Pascal Coppens werkte en woonde afwisselend in China en Silicon Valley. Hij kon zo de manieren van innovatie op deze plekken vergelijken
Dat zijn weliswaar benaderingen die wij hier allemaal ook kennen, maar volgens Coppens nemen de Chinezen ‘de klant centraal’ stellen véél serieuzer dan wij. En zij accepteren dat de meeste mini-ondernemingen - én de mensen daarin - fálen. Hyperconcurrentie dus, en dat in een land dat geleid wordt door een communistische partij! Volgens Coppens onderschatten we daardoor de Chinese innovatiekracht. Niet een beetje, maar enorm!
Ontvang samenvattingen van nieuwe praktijkverhalen! De vijf voordelen van gratis registratie:
Misvatting Nieuwe bedrijven nemen het eerst op de interne Chinese markt tegen elkaar op, vóór ze hun activiteiten uitbreiden naar het buitenland. Op dat moment heeft een bedrijf dus al bewezen over een goed product te beschikken! Collectief Opmerkelijk is dat, anders dan bij Amerikaanse bedrijven zoals Amazon, Tesla, Facebook et cetera, bijna niemand hier de CEO van de grote Chinese bedrijven kent, laat staan welke managementfilosofie zij hebben. Volgens Coppens kom dat, doordat het ego van Chinese leiders minder groot is. Het succes van hun onderneming schrijven zij toe aan het collectief. Dragon’s Den Gebruikelijk is hier: een baanbrekend en uniek idee pitchen, geld ophalen van investeerders, product ontwikkelen, snel opschalen, klanten winnen, en daarna de efficiency vergroten om de investeringen terug te verdienen. Denk aan een programma zoals Dragon’s Den, waarin ondernemers durfinvesteerders overhalen. Hun product wordt hierbij veréénzelvigd met hen als persoon. Is dat product eenmaal succesvol, dan verschuift het accent naar verdediging van het marktaandeel. Het toenemende gebruik van handelsbarrières is daarbij op korte termijn effectief, maar jaagt op lange termijn innovatie elders juist aan. Het America First beleid van Donald Trump vergroot de kansen voor China nog eens extra, zegt Coppens. Handelstarieven drijven het zuidelijk halfrond en in mindere mate ook de EU namelijk in hun armen. Klantwensen Overleving is in Chinese ogen in het begin veel belangrijker dan op lange termijn mogelijk een hoge return-on-investment. Ze zijn in tegenstelling tot Amerikanen in het begin dus risico-mijdend, maar bouwen zo wel slagkracht op voor later: investment on reserves. De Chinese overheid ondersteunt het opgebouwde potentieel, door via staatsbedrijven wereldwijd veel te investeren in infrastructuur. Zo ontstaan nieuwe 'zijderoutes' bestaand uit panklare logistieke oplossingen en beschikbaarheid van (duurzame) energie. Risk ![]() Vermoedelijk maakte de eerste auto van Toyota, de A1, bij Ford in 1935 even weinig indruk als de eerste auto's van BYD in 2011 bij Tesla!
Toyota lijkt daarmee min of meer de innovatiestrategie te hebben gevolgd, die Coppens in zijn boek voor China beschrijft. Eerst ervaring doen met bestaande technologie, leren van klanten, en pas daarna echt vernieuwend worden. Daarnaast legde Toyota al in de beginfase het accent op efficiency, via just-in-time productie. Waarom zou China niet in staat zijn tot een economisch wonder - zoals eerder gebeurde in Japan, Zuid-Korea en Taiwan - maar dan op nog véél grotere schaal? Meritocratie Xi Jinping en de communistische partij bepalen namelijk slechts op hoofdlijnen de strategie. Binnen dat kader is China vooral een meritocratie: wie er aantoonbaar succesvol is, wordt daarvoor beloond. Dit wordt digitally enhanced directed autonomy (DEDA) genoemd. Daardoor heeft China ook kapitalistische kenmerken. Zowel binnen de overheid als binnen private ondernemingen worden mensen uitgedaagd om met elkaar te concurreren. Denk daarbij aan het RenDanHeyi bedrijfsmodel van het Chinese bedrijf Haier. Feitelijk is RenDanHeyi een dynamisch netwerk van mini-bedrijfjes, elk in direct contact met klanten, die afhankelijk van de klantwensen verschijnen, verdwijnen of samengaan. Het bedrijfsmodel van Haier is een startup-fabriek: mini-bedrijven verschijnen en verdwijnen aan de lopende band, afhankelijk van de klantbehoeften.
Plan-Do-Check-Act Bij ongewenste resultaten wordt nu niet slechts een proces aangepast, maar wordt een compleet mini-bedrijf opgeheven! Medewerkers gedragen zich daarbij niet enkel als mede-ondernemer, maar zijn ook risicodragend. Coppens benoemt deze harde kant van het Chinese model nauwelijks, daar kom ik straks nog op terug. Het moederbedrijf beweegt stapsgewijs de goede kant uit, iets dat Lean procesverbeteraars kennen als Kaizen. Een andere overeenkomst: klanten bepalen wat goed is. In het Chinese model moeten er immers al vanaf het prille begin betalende afnemers zijn. Lean Startup Dit met als verschil dat niet wordt geëxperimenteerd met echte innovaties, maar dat eerst goedkope varianten van bestaande producten in de markt worden gezet. Chinese bedrijven pasten de Lean Startup filosofie ook al toe, vér voordat die methode bekend werd. Bovendien omvat dit in China dus ook het steeds vormen en zo nodig weer opheffen van mini-bedrijven. Je zou ook kunnen zeggen dat Chinese bedrijven Agile toepassen, zegt Coppens, maar dan veel strikter dan wij. Namelijk met échte klanten als beoordelaar, en niet met testklanten. Of – nog erger – slechts met bedrijfsinterne klanten. Bovendien benadrukt Coppens dat ze in China andersom ontwikkelen dan wij: van markt naar product en dan naar innovatie, terwijl we hier beginnen met dat laatste.
Auteur: Pascal Coppens. Hij is een Belgische China-kenner (met een master in de sinologie), ex-technologie ondernemer, en is een internationale keynote spreker, die afwisselend in China en Silicon Valley heeft gewoond en gewerkt. Nu is hij verbonden aan Nexxworks, een Belgisch innovatie- en inspiratiebureau. Overige informatie: Uitgeverij Pelckmans, 324 pagina’s, 2025 Pro’s en con’s o Het verschil tussen ons innovatiemodel en dat van China - eerst klanten winnen met weliswaar inferieure producten maar excellente service (aangejaagd door hyperconcurrentie op de Chinese interne markt), en pas daarna baanbrekend innoveren - wordt overdreven - Erg pro-Chinees: geen kritische kanttekeningen bij: (1) digitale sociale controle, die ook aan de basis ligt van de meritocratie die innovatie stimuleert (wie succes heeft wordt beloond) (2) het ondergeschikt maken van individuele wensen en behoeften aan het collectief. Bestellen:Dit boek kan o.a. bij managementboek worden besteld via: *) Affiliate-link. Zonder extra kosten voor u, ontvangen wij als u besluit te bestellen, een kleine bijdrage. Dat helpt ons nieuwe artikelen maken! Managementboek checkt het doorverwijzen met een anonieme cookie. > Andere boekbesprekingen
Op dit moment wordt wetenschappelijk onderzoek en onderwijs door China echter juist omarmd, wellicht zelfs meer dan hier. Eén van hun doelen is het vergroten van de efficiency van bestaande bedrijfssectoren, onder meer door robotisering. Dit – het bestaande nét iets beter doen - bedreigt onze bedrijvigheid veel meer dan echt nieuwe technologie, betoogt Coppens. Toch mikt China uiteindelijk ook op moonshot innovaties. Zelf letterlijk: er is een gerede kans dat ze eerder weer op de maan staan dan NASA! Kunst afkijken Coppens geeft niet aan, hoe je het ‘leren van China’ moet aanpakken, buiten de bijdrage van hemzelf als insider. Voor het overige blijft China voor ons relatief gesloten qua bedrijfscultuur. Geslotener nog dan bijvoorbeeld Japan, en bedenk daarbij dat we 20 jaar nodig hadden om de Lean organisatie van Toyota te doorgronden! In zijn boek geeft Coppens tussen de regels door honderd tips over hoe je het beste kunt omgaan met Chinese partners en concurrenten. Coppers ziet deze tips, verwijzend naar de Matrix-film, als “rode pillen”. Die pillen maken je namelijk bewust van échte kansen en bedreigingen, als tegenmiddel tot geruststellende “blauwe pillen” die ervoor zorgen dat je blijft leven in een schijnwereld, waarin het idee leeft dat China en innovatie niet samengaan. Verschil kleiner Zoals elke managementboekenschrijver zet Coppens zijn boodschap zo scherp mogelijk neer: anders worden zijn inzichten immers niet als echt nieuw gezien. Naar mijn idee is het verschil echter kleiner dan hij suggereert. Verwacht mede daarom in het boek geen stappenplan over hoe je China eruit kunt concurreren door hun managementaanpak na te doen. Het is meer een alternatieve manier van denken die wordt aangereikt. Silicon Valley Dan zou je kunnen tegenwerpen dat het in het Westerse geval vaak slechts testklanten zijn die het product-in-wording beoordelen, maar dat is niet altijd zo. Kopieer en maak beter Pro-Chinees Nu onze democratische waarden vervagen hebben we – afgezien nog van onze koloniale historie – inderdaad steeds minder recht om naar een ander te wijzen. Dat betekent echter niet dat China nu een voorbeeld is van hoe het wél moet! Coppens is wel érg positief over de ontwikkelingen daar. Soms bij het dweperige af. Wellicht is dat echter mede ingegeven als tegenwicht tegen onze pers, die vaak negatief over China bericht. Oók als het technisch / innovatieve zaken betreft, waar dit verhaal zich op richt. Wij danken onze partners/adverteerders, door hen kunnen wij onafhankelijke artikelen maken!Ontdek bijvoorbeeld hoe onderstaande partij Lead & Change in de praktijk helpt brengen! De AlignmentPuzzelDoor belabberde interne samenwerking verliezen bedrijven veel tijd, capaciteit en slagkracht. Daardoor verdampt er veel geld en vertrekken gemotiveerde medewerkers. Het kan anders! Het boek De AlignmentPuzzel beschrijft een nieuwe stijl van bedrijfsvoering op basis van drie uitgangspunten. > Naar website Consumentenvertrouwen laag De communistische gedachte is bovendien mooi op papier – welzijn voor allen – maar uit de geschiedenis blijkt dit niet haalbaar. Al gauw is het: all animals are equal, but some are more equal. Of lees bijvoorbeeld eens het boek Meander van Tessa de Loo, over de teloorgang van een aanvankelijk succesvolle commune. China lijkt zich dit overigens te beseffen, want ze hebben daar nu feitelijk een mengvorm van communisme top-down en kapitalisme bottom-up. Big Brother Coppens vindt dat we geen limiet moeten stellen aan het aantal Chinese studenten op onze universiteiten, zonder het bewijs te leveren dat we daar nog steeds veel aan hebben. Die studenten gaan immers in toenemende mate werken in hun eigen land. Tot slot kent China diverse bevolkingsgroepen die niet in vrijheid kunnen en mogen leven. Waar wij ruimte geven aan individuele zelfontplooiing, werkt China vanuit de kracht van collectief. Dat heeft soms een goede kant – minder ego’s met exorbitante salarissen - maar vaak ook een mindere: ingeperkte individuele vrijheid. Verwijzen naar dit artikel op internet? Gebruik als link: https://www.procesverbeteren.nl/change_management/Chinas_Next_Miracle_innovation.php |
||